Náš příběh

Hasičské Minimuzeum Vrbno

Začalo postupně vznikat od roku 2018, ale jeho historie sahá daleko hlouběji.

Pavel Hanák, který za vznikem muzea stojí, je dnes vysloužilým hasičem v důchodě.

Hasičství je jeho celoživotní koníček. Již od žáků docházel do hasičského družstva, kde se vůbec poprvé zúčastnil hasičských výcviků i soutěží. Také ve vojenské službě byl přiřazen k jednotce hasičů. Po "vojně" působil ve sboru dobrovolných hasičů Dřevokombinátu, se kterým se zúčastnil mnoha soutěží. Historii sboru si můžete v mini muzeu prohlédnout. Společně s vysloužilými hasiči z družstva Dřevokombinát a dalšími nadšenci oprášil jejich staré poháry, diplomy i medaile a hrdě je v muzeu vystavil.

I po ukončení aktivní služby u hasičů Pavel Hanák působil jako starosta SDH, pokladník a předseda revizní komise v Okresním výboru.

Na svých dovolených rád navštěvoval hasičská muzea po celé republice. A tak není divu, že se po ukončení svého podnikání rozhodl, že prostor, který dříve sloužil jako výkupna sběru s názvem VRES, věnuje právě hasičské tématice.

Sbírání různých hasičských pomůcek, náčiní a strojů se přece jen věnoval už léta. Návštěvníci zde najdou hasičské vybavení od hadic, savic, proudnic až po staré hasičské stroje. Dva z nich se podařilo úspěšně opravit.

Na muzeu se neustále pracuje, a proto pokud máte doma staré hasičské předměty, můžete je věnovat do sbírky muzea, kde udělají radost dalším návštěvníkům.

Hasičské Minimuzeum Vrbno
Založeno v roce 2018